עמק אאוסטה בחורף: לא רק סקי

מחוז עמק אאוסטה (Valle d’Aosta), הנמצא בצפון מערב איטליה, משמש נקודת מוצא לחופשת סקי באחת מארבע הפסגות הגבוהות של אירופה: מונטה רוזה (Monte Rosa), צ’רבינו (Cervino/Matterhorn), מונטה ביאנקו (Monte Bianco/Mont Blanc) וגראן פאראדיזו (Gran paradiso/Grand Paradis). ומה עושה מי שלא יודע לגלוש ורוצה סתם ליהנות מחופשה מושלגת? אז טוב ששאלתם.

עמק אאוסטה, הקטן מבין עשרים מחוזותיה של איטליה, דחוק בקצה הצפון מערבי שלה, במשולש הגבולות עם שוויץ וצרפת. ההשפעות הצרפתיות מורגשות היטב בשפה, באוכל ובמנהגים המקומיים, אך גם השפעות גרמניות שמקורן בשוויץ ניכרות באזורים מסוימים בעמק. אל עמק אאוסטה תוכלו להגיע בטיסה ישירה לשדה”ת מלפנזה שליד מילאנו (עם אלעל/איזיג’ט) ומשם עם רכב, בנסיעה של כשעתיים.

בחודשי הסתיו והחורף – אם אינכם גולשים ולא לנים באתר סקי כלשהו – תוכלו ללון באאוסטה, העיר המרכזית בעמק, בה מתגוררים כ 35 אלף איש. כשהיום קצר וחוזרים מוקדם למלון, עדיף לדעתי ללון בעיר או עיירה נגישה ולא במקום מרוחק ומבודד. בעיר החנויות והמסעדות פתוחות גם לאחר רדת החשיכה ותוכלו למצוא מה לעשות בה בכל מזג אוויר. באאוסטה פועל רכבל שעולה אל אתר הסקי Pila, כך שאין צורך אפילו להזיז את הרכב אם רוצים לגעת בקצת שלג.
מלון מומלץ בסביבות אאוסטה: Hotel Milleluci
מלון מרכזי אאוסטה: Duca D’Aosta Hotel

באאוסטה, הלא היא ‘רומא של האלפים’, נמצאים שרידים ארכיאולוגיים מרהיבים מהמאה הראשונה לפני הספירה, עת כבשו אותה הרומים וביססו בה קולוניה בשם אאוגוסטה פרטוריה Augusta Prætoria. מומלץ לקחת סיור מודרך בין אתרים אלו כדי להבין טיפה יותר את החשיבות שהייתה לעיר זו בתקופה הרומית. בין השרידים הרומים החשובים שנותרו בעיר תוכלו למצוא את שער הניצחון לכבודו של אוגוסטוס, חומת העיר ומגדליה, שרידי ארבעת שערי העיר (ביניהם שער פרטוריה המרשים), תיאטרון, אמפיתיאטרון, שרידים מהפורום הרומי (ביניהם המעבר המקורה המרהיב Criptoportico) ועוד.

מ 27 בנובמבר 2017 ועד 7 בינואר 2018 יתקיים באאוסטה שוק חג המולד המסורתי (Marché Vert Noël) באיזור התיאטרון הרומי, שיהפוך לזמן קצר לכפר אלפיני עם 51 בקתות עץ, בהן ימכרו עבודות יד, חפצי נוי, בגדים, אביזרים וקישוטים לחג המולד וכן מאכלים מקומיים, יין, ממתקים ומאפים.

עוד שוק חורפי שלא כדאי להחמיץ באאוסטה הוא יריד סנט’אורסו (Fiera di Saint’Orso), המתקיים מדי שנה ביומיים האחרונים של חודש ינואר (30-31 בינואר) ונקרא על שם הקדוש הפטרון של האומנים. האגדה מספרת שהנזיר הקדוש היה נוהג לשבת ברחבת הכנסייה, לגלף קבקבי עץ הנקראים Sabot ולחלק אותם לעניי העיר כדי שלא יקפאו מקור בחורף המושלג. בעבר היו אלו היו נעלי ההליכה הנפוצים באזור, שהיה שופע יערות ועצים. היום תוכלו למצוא את הקבקבים האלו בין דוכני היריד.

ביומים שוקקים אלו נפרשים מאות דוכנים ברחובות המרכז העתיק של העיר ומציגים עבודות יד מסורתיות המיוצרות בעמק, פרי עמל של שנה שלמה: כלי עבודה מעץ, פסלים מגולפים המתארים את חיי היומיום בהרים, אביזרים ופריטים מברזל, רהיטים מעץ מלא, אבזרי לבוש מקומיים, סלים, שמיכות צמר ארוגים בנול ידני, עבודות תחרה, נעלי בד ועור, ארנקים, תיקים וחגורות, בובות עם תלבושות מסורתיות, צעצועים לילדים, פעמוני פרות, מפות ומפיות, מוצרי מזון מקומיים ועוד ועוד.

בלילה שבין ה-30 וה-31 בינואר מתכנסים כולם לפסטיבל פולקלור הנקרא כאן Veillà: ברחובות המוארים מקבלים את פני החוגגים קבוצות שחקנים, נגנים ורקדנים. ומה אוכלים? בדוכני המזון יציעו לכם טעימות של מנות מקומיות: פולנטה, פונדו גבינת פונטינה, נקניקים, מרקים, ערמונים קלויים וגם יין ברולה חם.

גם ללא חגים מיוחדים, אאוסטה מרתקת: אוצר נפלא של אומנות רומנסקית חבוי בחצר הפנימית של כנסיית סנט’אורסו (Chiostro della collegiata di Sant’Orso), שם תוכלו לראות את החצר מוקפת בעשרות עמודים עם כותרות מגולפות מהמאה ה-12, המתארים סצנות מהתנ”ך ומהברית החדשה.

עמק של טירות

אחרי יום או יומיים באאוסטה (שאיננה גדולה) סביר להניח שיתחשק לכם לצאת קצת מהעיר ולבקר באתרים נוספים המתאימים לעונה זו. ברחבי העמק פזורות יותר ממאתיים טירות מימי הביניים, ברובן התגוררו במשך מאות שנים משפחות אצולה שהיו נאמנות לדוכסות סבויה ששלטה באזור.
אחת הדוגמאות היפות לטירה בה נותרו ציורי קיר אלפיניים המתארים את חיי היום יום היא טירת איסונייה (Castello di Issogne), הנמצאת במרחק נסיעה של 45 דקות מאאוסטה עצמה.
טירת איסונייה יושבת על הגדה הדרומית של נהר הדורה בלטאה ושימשה כטירת אצילים בתקופת הרנסנס. היא נבנתה כנראה על שרידי וילה רומית מהמאה הראשונה לפנה”ס, כפי שמעידים שרידי קירות שנתגלו בקנטינה, מרתף היין של הטירה הנוכחית. במאה ה-12 שימשה כאחד ממבצריה של בישופות אאוסטה ובמאה ה-14 הוענקה על ידי בישוף אאוסטה  למשפחת האצילים שאלאן (Challant), ואלו הפכו אותה בהדרגה ממבצר הגנה לבית אצולה אלגנטי שנועד למגורי בני משפחתם. במהלך מאות שנים עברה הטירה בעלים – ממשפחת אצולה אחת לשנייה –  עד שננטשה במאה ה-19 ונרכשה על ידי צייר מטורינו, ששיפץ אותה, שיקם את הפרסקאות, חיפש את הרהיטים המקוריים בשוקי עתיקות והחזיר את חלקם לטירה. הוא תרם את הטירה לממלכת איטליה בשנת 1907 וזו עברה אחרי 1948 לרשות עיריית אאוסטה.

פרטים נוספים: טירת איסונייה

הכיתוב שלי

טירות נוספות הראויות לביקור הן טירת פניס Castello di Fenis, טירת סבויה Castello di Savoia וטירת גמבה Castello di Gamba המשמשת מוזיאון לאומנות מודרנית ובת זמננו.

שמורת הטבע גראן פאראדיזו

אם זכיתם ביום שמש, מומלץ לצאת קצת מהעיר ולבקר בשמורת הטבע גראן פאראדיזו השוכנת מדרום לאאוסטה. הצילום למעלה לא ישקף את צבעי הסתיו והחורף בהם תפגשו אך הסיכוי לשלג בנובמבר רב מזה של עיירות אחרות בעמק משום שקוניה Cogne, העיירה הגדולה בשמורה, נמצאת בגובה 1544 מטרים. בקונייה בתי מלון רבים ואפשרויות לפעילות בכל עונות השנה. את הרכב תוכלו להחנות במגרש החנייה שבכניסה לעיירה, משמאל למעגל התנועה – משם כנסו ברגל אל רחוב Via Dottor Grappein שיוביל אתכם למרכז העיירה. בתחילת הרחוב תמצאו בית קפה ואת האטלייה של הפסל Dorino Ouvrier, מקום טוב להפסקה מהנסיעה.

בהמשך הרחוב תמצאו חנות נוספת, Cooperativa Les Dentellières, המציגה את עבודת הרקמה הייחודית לקונייה, מלאכה הנלמדת בבתי הספר ועוברת מדור לדור. החנות נמצאת ברחוב Via Dottor Grappein, 50, בכיכר המרכזית, ליד הכנסייה.

עוד קצת הלאה, בחנות הנקראת l’Artisanà ונמצאת ב Via Dottor Grappein, 32 בקוניה, תוכלו למצוא עבודות יד מסורתיות כמו ‘גביע החברות’ (coppa dell’amicizia), כלי סגור עשוי עץ ובו מספר פיות, המשמש לשתייה בחברותא. מה שותים? ‘קפה בנוסח עמק אאוסטה’ (caffè alla valdostana) המכיל קפה, גראפה, ציפורן, סוכר וקליפות לימון או תפוזים.

בחנות זו תמצאו גם את גביע העץ הייחודי לעמק אאוסטה (שאין לבלבל אותו עם ‘גביע החברות’) הנקרא Grolla ומשמש כתיבה אישית לחפצי ערך קטנים, פיצ’יפקעס, תכשיטים ועוד.

ארוחת צהריים מיוחדת וטעימה תוכלו לאכול במסעדה קטנטנה וטעימה בכפר ואלנונטיי Valnontey שמעל קוניה, שם הקימו פאולה ובעלה מסימיליאנו חווה בה הם מגדלים בקר, מארחים ומבשלים בביתם אוכל ואלדוסטאני נפלא. המקום פתוח כל השנה אך בחודשי החורף ובעונות המעבר יש לבדוק אם הם נמצאים בבית. אצל פאולה תאכלו אנטיפסטי ואלדוסטנו (antipasto valdostano) של נקניקים וגבינות, מנת קרפ עם גבינה (crespelle), נזיד מקומי עם כרוב, כרישה, תפוחי אדמה, גבינת פונטינה  – עם בשר או בלעדיו (soca di Cogne), קדרת בשר ופולנטה (polenta con carbonada) וכמובן קינוחים מקומיים – ביניהם הצ’וקולטה החמה שתמונתה מופיעה בתחילת הפוסט. לאחר ארוחה כזו תרצו רק לישון ולא לנהוג חזרה לאאוסטה, אז דעו שהמקום מציע גם אפשרות לינה.

אם מעדיפים לחזור ללינה בקונייה, בדקו אם יש מקום ב Bellevue Hotel & SPA.

מרחצאות פרה סן דידייה

בין העיר אאוסטה לעיירת הסקי קורמאייר Courmayeur נמצאים המרחצאות חמים של עיירה פרה סן דידייה Prè-Saint-Didier. אפשר לרחוץ שם בטמפרטורה של 36 מעלות, להיכנס לספא או לבריכה הסגורה. הכניסה למרחצאות כוללת אספקת חלוק, נעלי בית ומגבת וכן מזנון קל של המרחצאות ובו: פירות, מאפים, יוגורט, מיצים ותה.

אתר המרחצאות (יש להזמין מראש את מועד הביקור דרך האתר או טלפונית):  www.termedipre.it

מלון מומלץ ליד המרחצאות: QC Terme Monte Bianco

ההר הלבן: המונבלאן (מונטה ביאנקו) וקורמאייר

אחד משיאי בטיול בעמק אאוסטה הוא ללא ספק העלייה אל פסגת המונטה ביאנקו עם הרכבל החדש Skyway Monte Bianco. מתחנת הרכבל התחתונה הנמצאת ליד הכפר אנטרב (Entrèves) עולים אל התחנה העליונה, פונטה הלברונר (Punta Helbronne), הנמצאת בגובה 3462 מ’. אפשר לעצור בתחנת הביניים פאבילון (Pavillon), בה נמצא הגן הבוטאני, הפתוח רק בקיץ, מיוני ועד ספטמבר. בשאר ימות השנה תמצאו שם בית קפה, מסעדה, חנות ועוד. בתחנה העליונה (Punta Helbronne) יש מרפסת תצפית חדישה המסתובבת 360 מעלות, בית קפה ותערוכת קבע קטנה ומרהיבה של קריסטלים.
אחרי שירדתם מההר, הקדישו את שעות אחר הצהריים לעיירת הסקי קורמאייר (Courmayeur), בטיול קצר ברחובה הראשי (ויה רומא).

מלונות מפנקים בסביבות קורמאייר:

Mont Blanc Hotel Village

Grand Hotel Courmayeur Mont Blanc

Gran Baita Hotel & Wellness

מבצר בארד

בדרככם חזרה מעמק אאוסטה לכיוון שדה”ת של מילאנו תוכלו לבקר במבצר בארד (Forte di Bard), מתחם מוזיאלי חדש שנפתח לאחר שנים ארוכות של שיפוץ. המבצר העצום נמצא מעל הכפר Bard בנקודה אסטרטגית חשובה בפתחו של עמק אאוסטה ונבנה בתחילת המאה ה-19 במספר שלבים. כיום מכיל מספר רב של מוזיאונים וגלריות, כשחלל התצוגה המרכזי שבו מוקדש להרי האלפים.

אל מוזיאון הרי האלפים והגלריות (הנמצאות בחלק העליון של המבצר) עולים בעזרת מספר מעליות שקופות וחיצוניות. העלייה ו/או הירידה בחינם, התשלום הוא רק לכניסה למוזיאון ולגלריות. לאחר הביקור ניתן לרדת עם המעליות למטה או ברגל, במסלול הליכה נוח דרך הרמפות המובילות אל המבצר וממנו.
מלבד תערוכות, כנסים ואירועים, במבצר יש בית קפה, מסעדה, חנות ואפילו מלון: Hotel Cavour Et Des Officiers

מי שירד ברגל מהטירה יגיע אל הכפר הקטן בארד (Bard), בו נחמד לטייל, לפני שחוזרים למכונית שבחניית המבצר.

לקריאה נוספת: מאמר שכתבתי ממש מזמן על עמק אאוסטה, ראו כאן


טיול מאורגן לעמק אאוסטה יתקיים באוגוסט 2018
פנו אליי לפרטים נוספים!


 


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

ארבעה חודשים של חורף איטלקי בפתח, ואנשים שפעם לא היו מעיזים להוציא את הדרכון מהמגירה עד פסח, מנצלים (ובצדק) את מחיריהם הסבירים של כרטיסי... המשך
האביב האיטלקי כבר כאן

האביב האיטלקי כבר כאן

הגנים של איטליה לובשים את בגדי האביב שלהם. למה שלא תבואו לבקר? קבלו עשר הצעות לגנים בוטאניים נהדרים בצפון איטליה*.... המשך


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *