שנעצור באורבייטו?

עיירת הטוף אורבייטו Orvieto

העיירה אורבייטו Orvieto שייכת אמנם לחבל אומבריה, אך כל מי שנוסע צפונה על אוטוסטרדת A1 מרומא לטוסקנה עובר לידה. ואם כבר עוברים ליד, לא נקפוץ? בוודאי שכן. אורבייטו נהדרת לטיול עם ילדים: העיר העתיקה בנויה על מצוק טוף, וכדי להגיע אליה מומלץ להשתמש בקרונית (פוניקולר Funicular) המחברת בינה לבין העיר החדשה הנמצאת למרגלות המצוק.

העיירה אורבייטו Orvieto, הנמצאת בקצהו המערבי של חבל אומבריה, בנויה על גבעה שכוסתה בשכבות אופקיות של טוף וולקני כתוצאה בפעילות געשית שהתרחשה באזור, ונתנה לה את המראה המצוקי המיוחד שלה.

כדי להגיע לעיר העתיקה יש לחנות במגרשי החנייה שלמרגלות תחנת הרכבת של העיר, לעלות במדרגות, לעבור לרגע דרך תחנת הרכבת ולצאת ממנה אל הרחבה בה נמצאת תחנת הפוניקולר. עולים בפוניקולר ואתם בעיר העתיקה. למעשה אפשר גם לעלות עם הרכב עד למעלה ולחנות בחנייה מסודרת בתשלום מול תחנת הפוניקולר העליונה, בכיכר Piazza Cahen. מכאן יש ללכת ברגל או לקחת את המיניבוס היוצא מתחנת הפוניקולר. המיניבוס מגיע אחרי סיבוב של 10-15 דקות לכיכר הדואומו. כרטיס משולב לפוניקולר ולמיניבוס קונים בתחנה, ואם צריכים כרטיס למיניבוס בלבד אפשר לקנות אותו בבר שנמצא ליד תחנת הפוניקולר העליונה.

אם רוצים לעשות פיקניק לפני שמתחילים בהליכה אל מרכז העיר: מימין לתחנת הפוניקולר יש שער כניסה לפארק המתאים לסנדביצ'ים ומנוחה. (כשאתם עומדים עם הפנים לתחנת הפוניקולר, תראו מימין שער גדול מאבן, פורטה רוקה  Porta rocca). בתוך הגן נמצאים שרידי המצודה ששלטה מכאן על האזור. מהפארק נשקפים נופים יפהפיים.

חזית הדואומו של אורבייטו, ספטמבר 2007

מה תוכלו לראות ולעשות באורבייטו? התחילו בדואומו, כי לא תוכלו להשאר אדישים מול חזיתו המדהימה, שאך לפני שנים אחדות הסתיים שיפוצה. אחרי החזית נכנסים לכנסיה, משלמים 3 יורו, עוברים באולם המרכזי המרהיב  וממשיכים אל קפלה סן בריציו Cappella di San Brizio, הקפלה הימנית, בה נמצאים ציוריהם של לוקה סיניורלי ופרא אנג'ליקו. סיניורלי (הצייר יליד העיר קורטונה) משרת כאן את הכנסייה הקתולית שניהלה מלחמת הישרדות מול ניצני הפרוטסטנטיות שהחלה להתגבש באותה תקופה, ומצייר מחזור ציורים אפוקליפטי: יום הדין, השטן, סוף העולם, גן העדן והגהינום, בתקווה שהצופים ייבהלו, ייפחדו, יבינו את הרמז ויחזרו לחיקה של הכנסייה הקתולית. בקפלה השמאלית נמצאים פרסקאות המתארים את נס הלחם והיין שהתרחש באגם בולזנה הסמוך, בעקבותיו הוחלט על הקמת הקתדרלה המפוארת בתוכה אתם עומדים.

אחרי שתצאו מהכנסייה תוכלו לפנות ימינה (כשגבכם לכנסיה) וללכת אל ויה דל דואומו Via del duomo, רחוב עמוס חנויות מזכרות ומעדניות, בו נמכרות עבודות הקרמיקה המפורסמות של אורבייטו והיין המקומי הלבן Orvieto classico. המשיכו ישר עד רחוב Corso Cavour, ופנו שמאלה אל כיכר הרפובליקה, אחת משתי הכיכרות המרכזיות של העיר. אם תמשיכו ללכת כל הזמן על אותו רחוב, תגיעו עד קצה המצוק ואל תצפית נהדרת בכיוון צפון מערב. אפשר להיכנס לטעימת יין בפאלאצו דל גוסטו, מנזר לשעבר שהפך למטה המרכזי של 'ציטה סלואו' Citta Slow, ארגון בינלאומי שהוקם באורבייטו בשנת 1999 ופועל לקידום התרבות הקולינרית המקומית.

Palazzo Del Gusto, Via Ripa Serancia, Orvieto
www.ilpalazzodelgusto.it

מקומות מומלצים לארוחת צהריים או סתם קפה במרכז אורבייטו:

bar montanucci, Corso Cavour, 23, Orvieto
www.barmontanucci.it

 

Hostaria Posterula

Corso Cavour  312

Trattoria La Palomba 

Via Cipriano Menente, 16

 

יין וקרמיקה באורבייטו

חוזרים רגלית לחנייה דרך קורסו קאבור Corso Cavour. לפני שעוזבים את אורבייטו, כדאי לבקר בבאר של סן  פטריציו il Pozzo di San Patrizio, הנמצאת בגן משמאל לתחנת הפוניקולר, (כשאתם עומדים עם הפנים לתחנה). זוהי באר מים מהמאה ה-16, שהוקמה על פי הוראת האפיפיור קלמנט השביעי שברח מרומא ומצא מקלט באורבייטו. עומק הבאר החצובה בסלע הוולקני היא 62 מטרים ואפשר לרדת אל קרקעיתה 248 המדרגות. הנקודה המעניינת בבאר היא מערכת המדרגות הכפולה שתוכננה כדי להקל על שאיבת המים והעברתם למעלה.

אגם בולזנה, מבט מהעיירה Montefiascone

פורסם בקטגוריה נוף, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *