טרני: סיפור על אהבה ושוקולד

פיאצה דלה רפובליקה, טרני

אם יש חודש אחד בשנה בו כדאי לכם לבקר בעיר טרני Terni שבאומבריה, הרי הוא פברואר. ואם יש לכם רק יום אחד פנוי באותו חודש, בואו לכאן ב-14 לפברואר, היום בו חוגגים ברחבי העולם את חג האהבה. אבל מה בכלל הקשר בין טרני לחג האהבה?

מעולם לא פנה אליי מישהו וביקש ממני לשלב את טרני במסלול טיול לאיטליה, והסבירות שזה יקרה בעתיד היא די נמוכה: טרני היא עיר מחוז תעשייתית וחסרת אטרקציות “תיירותיות” בדרום אומבריה. מרכזה העתיק נהרס כמעט כליל בהפצצות בנות הברית במלחמת העולם השנייה, שמטרתן הייתה להרוס את מפעלי הפלדה של העיר. שרידי הבניינים שנותרו בה, מימי הביניים ועד המאה התשע עשרה, שוחזרו בקפדנות. ביקור בטרני יכול להסתיים אחרי שעה של שיטוט ברחובות, אבל, וכאן מגיע אבל גדול, אם תגיעו אל הלב ההיסטורי של טרני בערבי סוף השבוע, נכונה לכם הפתעה: אלפי צעירים מהעיר וסביבותיה נוהרים אל מתחם רחובות קטן יחסית, בו מרוכזים כ-150 ברים, מסעדות, פיצריות, פאבים ומועדונים.

בשנים האחרונות משווקת את עצמה טרני כ’עיר האהבה’ Città dell’Amore ומנסה, ולו לכמה ימים, להתחרות בערים יפות ומפורסמות ממנה, כמו ונציה וורונה. הנשק הסודי שלה הוא סן ולנטינו. כל כך סודי, ששנים נחו שרידיו של הקדוש מתחת לכנסייה בטרני, ואיש לא חשב לרגע שמדובר בסטארט-אפ תיירותי.
הכנסיה הקתולית סופרת אמנם כמה קדושים ששמם ולנטינו, אבל אנחנו נתרכז בולנטינו מטרני, שנולד במאה השנייה לספירה והיה אחד הבישופים הראשונים של העיר. האגדה מספרת, שכבישוף היה נוהג ולנטינו להשיא בני זוג צעירים ללא הסכמת ההורים ובניגוד לטקסים שהיו נהוגים ברומא הפאגנית מזה שנים רבות. מסופר כי על מעשים אלה ואחרים נכלא, עונה והוצא להורג על ידי הרומים, לא לפני שהתאהב בבתו העיוורת של הסוהר, השיב את מאור עיניה ושלח לה מכתב אותו חתם במילים “מולנטינו שלך”. ייתכן כי סיפור זה עומד בבסיס אחד ממנהגי החג הנפוצים ביותר: משלוח ברכות מעוטרות ורדים ולבבות ביום האהבה.
אחד מאותם טקסים קדומים היה חג טהרה ופריון הנקרא לופרקליה, אותו נהגו לחגוג ברומא העתיקה סביב ה-15 לפברואר. החגיגות כללו הקרבת קורבנות, ריקודי עם (עם עורות עזים!) ואפילו הגרלות: מסופר שבערב החג (14 לפברואר), הרווקות מבין החוגגות רשמו את שמן על פתק ולהכניסו לתוך כד, הגברים הרווקים היו מגרילים אותם והזיווג שנחרץ באותו ערב היה אמור להוביל אותם לשנה של חיי זוגיות מאושרים. הלופרקליה התקיימה לקראת סוף החורף ובוא האביב, תקופה שבטבע מתחיל העיסוק ברבייה ויצירת חיים חדשים. הטקסים הפופולריים הללו נחגגו מאות שנים, עד שבסוף המאה החמישית, כשהבין האפיפיור שלא יוכל להפסיק לגמרי את המסיבה האלילית הפרועה, שלף מן ההסטוריה את ולנטינו שלנו, הקדיש לו את יום החג והפך אותו לפטרונם של האוהבים. עברו המון שנים, במהלכן נפוצו ברחבי אירופה אותן אגדות שקשרו את ולנטינו הקדוש מטרני לחג האהבה. הסיפורים יצאו מגבולות איטליה והחלו לחלחל בלבותיהם של המונים, בעיקר בצרפת ובאנגליה. דווקא באיטליה נשכחה דמותו של הקדוש, כבר לא היה כל כך בטוח אם היה או לא היה….
ג’וזפה מגרוני, עתונאי מטרני, מספר שאביו השתומם למראה החיילים האמריקאים והבריטים שכבשו את טרני בשנת 1944, שהסתובבו בעיר וחיפשו את ה”כנסייה של סיינט ולנטיין, הקדוש הפטרון של האוהבים”. הוא לא הבין מה להם ולבישוף העיר: עבור אנשי טרני היה סן ולנטינו בסך הכל קדוש מקומי של עיר פרובינציאלית ולא מוכרת. לאט לאט, כשבכל העולם החלו לציין את חג האהבה ב 14 לפברואר, הבינו אנשי טרני את חשיבות ה’אוצר’ שיש להם בידיים: קדוש שהפך סלב.

היה או לא היה, קרה או לא קרה, אין זה משנה כלל וכלל. מה שחשוב הוא שיש סיבה לחגוג, ושכולם, ובמיוחד זוגות מאורסים, נוהרים לעיר בתקופה זו של השנה. האירוע המתוק מכולם הוא פסטיבל השוקולד, שייתקיים בטרני בין ה 11 ל 14 בפברואר 2016. זוהי מעין מהדורה צנועה יותר של פסטיבל השוקולד בפרוג’ה הנערך מדי שנה באוקטובר. אירועי הפסטיבל, בהם דוכני טעימות, תערוכות, סדנאות (גם לילדים) ומופעים, ייתקיימו במשך כל שעות היום במרכז טרני, סביב פיאצה אירופה Piazza Europa, פיאצה דלה רפובליקה Piazza della Republica, קורסו טאצ’יטו Corso Tacito ולארגו וילה גלורי Largo Villa Glori. מה שנותר הוא לקוות שגם מזג האוויר יאהב אותנו, ואת כל מי שמתכונן להגיע לטרני בסן ולנטינו.

איפה לנים בטרני? אם מגיעים עם רכב ורוצים ללון בתוך העיר, תוכלו ללון ברזידנץ Bizzoni המציע דירות אירוח וגם חנייה. יהיה לכם נוח גם במלון ולנטינו הנמצא במרכז העיר.
ולאן יוצאים? בדקו את  il tomato או את Oste della Mal’ora.

מה עוד אפשר לעשות ולראות באזור טרני?

ביקור במפלי השיש

אומבריה למתקדמים

סופשבוע בדרום אומבריה

 

ואיפה לנים במרחק נסיעה מטרני?

בדירות משופצות בכפר קסטל די לאגו: לה מרידיאנה

במלון נהדר (!!!) שנקרא וילה צוקרי

במנזר ישן שהפך למלו בוטיק: סן פייטרו

בדירות בתוך בית אבן עתיק בכפר ארונה

 


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

ארבעה חודשים של חורף איטלקי בפתח, ואנשים שפעם לא היו מעיזים להוציא את הדרכון מהמגירה עד פסח, מנצלים (ובצדק) את מחיריהם הסבירים של כרטיסי... המשך

שמישהו יפתח את הברז

“אני לא מאמין שאנחנו שילמנו עכשיו על ביקור במפל מלאכותי” מקונן תייר איטלקי באזניה של הקופאית במרכז המבקרים, אבל הסבריה המלומדים לא מרגיעים את... המשך