שווקי חג המולד: קסם זר

שוק חג המולד בכיכר וולטר בבולצאנו

אם קיומו של שוק משדרג את הביקור בכל עיר אירופית, על אחת כמה וכמה ביקור בעיר בארבעת השבועות של ה’ציפייה’ לקראת חג המולד: רחובות הערים מוארים באלפי מנורות זוהרות, חלונות הראווה מתקשטים והחנויות מפתות ומזמינות מתמיד, ריחות מתוקים של מאפים, ערמונים קלויים ויין חם נישאים באוויר והדובדבן שבקצפת: שווקי חג המולד המתקיימים בערים רבות והופכים את החופשה החורפית לקסומה במיוחד.

 

אם תחפשו את שורשיהם של שווקי חג המולד, לא תמצאו אותם באיטליה אלא דווקא בגרמניה: בדרזדן, בה נערך שוק חג המולד הראשון בשנת 1434, בערי בוואריה ובווינה שבאוסטריה. שוק חג המולד, שהתקיים במקומות קבועים ובתאריכים ידועים לכל, היה אירוע כלכלי חברתי מרכזי בלוח השנה, בו נפגשו והוחלפו סחורות, סגנונות חיים, רעיונות וערכים.

לא מפתיע אם כן ששוק חג המולד הראשון באיטליה נערך בעיר בולצאנו, בירת מחוז אלטו אדיג’ה Alto adige. המחוז, כמו גם מחוז טרנטינו שמדרום לו, השתייך לאימפריה האוסטרו-הונגרית עד סוף מלחמת העולם הראשונה וסופח אל ארץ המגף מיד לאחריה (1919). שני המחוזות החדשים שקיבלה איטליה לתחומה אוחדו לחבל ארץ בשם טרנטינו-אלטו אדיג’ה.

לעומת מחוז טרנטינו (האיטלקי יותר במהותו, עם רוב של דוברי איטלקית) באלטו אדיג’ה ניכרת ונוכחת יותר ההשפעה הגרמנית. במחוז חיים כיום כחצי מליון תושבים, רובם (כ-70%) בעלי זהות גרמנית, ואלו, הרואים בו חבל ארץ היסטורי בלתי נפרד מאזור טירול האוסטרי, מכנים אותו זוד טירול Südtirol, (הטירול הדרומי). מלבד דוברי גרמנית חיים באזור איטלקים (כ-27%), רובם היגרו לכאן מסיציליה וממקומות נוספים באיטליה בעקבות מדיניות ה’איטליניזציה’ בתקופה הפשיסטית (1922), ולאדינים (4%), שהם תושביהם הקדומים של עמקי הדולומיטים.

המדיניות בה החל מוסוליני הביא את האזור לשנים של מתיחות רבה: נאסר השימוש בשפה הגרמנית, אסור היה להוציא לאור עיתונים וספרים בגרמנית. כל השמות הגרמנים הוחלפו לאיטלקים (של אנשים ומקומות). החלה העדפה של עובדים איטלקים במפעלי התעשייה החדשים שהוקמו בבולצאנו וסביבותיה וכן במשרות ציבוריות. הממשלה הפשיסטית הציעה לדוברי הגרמנית שרצו בכך לעזוב את אדמתם ולהגר לאוסטריה וגרמניה, אך אלו שנשארו הוכרחו לקבל את החוקים החדשים. אחרי מלחמת העולם השנייה ובעיקר בשנות ה-60 וה-70 סבל האיזור מגל של פעילות טרור, על רקע רצונן של קבוצות לאומניות קיצוניות לחזור ולהשתייך לאוסטריה. נראה היה שאין כל דרך לגשר על הפערים התרבותיים בין קבוצות האוכלוסיה השונות, כמו גם על מטרותיהן הפוליטיות המנוגדות. הצעת הפשרה הפוליטית שהביאה לשינוי היה הרעיון להפרד ממחוז טרנטינו  ולהפוך את אזור אלטו אדיג’ה לפרובינציה אוטונומית שבירתה בולצאנו. כיום, אחרי תקופה ארוכה בה מונהגת אוטונומיה המאפשרת חופש פעולה בתחומי המיסוי, התחבורה, הבריאות, התרבות והחינוך, נראה כי הבסיס האמיתי לחיים משותפים באיזור זה הוא רצונם של כלל התושבים בשגשוג ורווחה כלכלית. אלטו אדיג’ה הוא כיום אחד המחוזות העשירים ביותר באיטליה, כשכלכלתו מבוססת על תעשייה, חקלאות ובראש ובראשונה על תיירות: האזור מושך אליו מיליוני מבקרים בחורף ובקיץ. הצלחתו של שוק חג המולד בבולצאנו כאטרקצית חורף תיירותית הביא לפתיחתם של שווקים דומים באזור זה ובהמשך באיטליה כולה.

כמה מאפיינים משותפים לכל השווקים: הם ממוקמים בכיכר גדולה במרכז העתיק ולא דווקא במדרחובים עמוסי החנויות, וזאת כדי למנוע תחרות ופגיעה בסוחרים; רוב המוצרים הנמכרים בדוכנים הם עבודות מלאכת יד האופייניות לאזור; מוצרי המזון הנמכרים בשוק מבוססים על חומרי הגלם המיוצרים באזור ועל המסורות הקולינריות של החג.

לפני שאתם קונים כרטיס (למילאנו, ורונה, מינכן או אינסברוק) קבלו המלצה לדרך: הצטיידו במעילים חמים, כפפות, צעיפים וכובעי צמר או פליס, גופיות תרמיות ותחתוני גטקס… כל מה שיעזור לכם לשרוד את הקור שאיננו רגילים לו.

ועכשיו, אחרי ההקדמה הארוכה, הנה ‘מסלול חמשת הכוכבים’, Il Percorso delle cinque stelle, ביקור חורפי בין עיירות אלטו אדיג’ה, בתקופה החגיגית והזוהרת ביותר שלהן.

Bolzano > בולצאנו > Bozen

בולצאנו, ‘בירת חג המולד’, היא עיר מרתקת מלאת ניגודים, היושבת על עורק תחבורה ומסחר ראשי המחבר את איטליה לאוסטריה וגרמניה. חיים בה כמאה אלף איש ומתקיים בה מפגש מתמיד בין צפון לדרום, בין אירופה המרכזית ואירופה הים תיכונית, בין התרבות הגרמנית לזו האיטלקית. שוק חג המולד בבולצאנו מתקיים זו הפעם ה-24, הוא הגדול מכל החמישה ובו 80 דוכנים. בנוסף, מתקיימים לצידו גם כמה שווקים קטנים יותר.

שוק חג המולד: 28.11.14-6.1.15

איפה: בפיאצה וולטר Piazza Walther, ליד הדואומו היפהפה מהמאה ה-14.

מתי:

שני-שישי > 10:00-19:00

שבת > 09:00-20:00

ראשון > 09:00-19:00

24+25.12.14 > סגור

31.12.14 > 10:00-18:00

1.1.15 > 12:00-19:00

בדוכנים: מוצרי מלאכת יד מקומיים, ביגוד חורפי (בעיקר נעלי בית, גרביים וכובעים), שעונים טירולזים, כדורי בדולח, גמדים, פיות, שדונים ומכשפות מקרמיקה, ברכות ומוצרי נייר מעוצבים, פנסי זכוכית, צעצועי בד, כלי נגינה, סידורי פרחים מיובשים לשולחן, פעמונים, ציור על עץ, כריות דגנים, פסיפסי זכוכית.

מה טועמים: עוגיות לֶבְּקוּכֵן Lebkuchen (המזכירות בטעמן דובשניות), יין ‘ברולה’ vin brulè  (פונץ’ חם מסורתי), עוגיות ג’ינג’ר, עוגת פירות יבשים (Stollen).

מלבד השווקים: בקרו במוזיאון הארכיאולוגי, בו נמצאת המומיה העתיקה של איש הקרח אוצי, שנתגלתה לפני יותר מ-20 שנה בקרחון שבעמק Ötz שבהרי האלפים.

אוויר הרים: אם תבורכו במזג אוויר טוב, מומלץ לעלות עם רכבל אל סופרבולצאנו Soprabolzano שברמת רנון. מלבד אווירת חג כפרית-אלפינית, תוכלו ליהנות מנסיעה נופית מרהיבה של רבע שעה ברכבת המחברת את סופרבולצאנו עם הכפר קולאלבו Collalbo.

פינוק חורפי: סיור זוגי בעגלה רתומה לסוס ברחובות המרכז העתיק.

Merano > מראנו Meran

מראנו היא עיר ספא אצילית, יפהפיה ועטורת הרים היושבת למרגלות האלפים, משני צדדיו של נהר הפסיריו. חיים בה 37,000 איש והיא העיר השנייה בגודלה במחוז אלטו אדיג’ה אחרי בולצאנו. במראנו תמצאו שילוב מקסים בין אדריכלות ליברטי אלגנטית ואדריכלות עכשווית. מומלץ לשוטט ברחובות ה’פורטיצ’י’ הימי-ביניימים, בהן מגינות ארקדות מפני הקור והשלג.

שוק חג המולד: 28.11.14-06.01.15

איפה: פיאצה טרמה Piazza Terme, פיאצה דלה ראנה Piezza della Rena, טיילת הנהר Passeggiata Lungo Passirio, ברחבת בית העירייה (Kurhaus).

מתי:

שני-חמישי > 10:00-19:30 (דוכני האוכל עד 21:00)

שישי, שבת וחג > 10:00-20:00 (דוכני האוכל עד 22:30)

ראשון > 10:00-19:30 (דוכני האוכל עד 21:00)

24.12.14 > 10:00-15:30 (דוכני האוכל עד 17:00)

25.12.14 (חג המולד) > סגור

31.12.14 > 10:00-16:30 (דוכני האוכל עד 17:00)

1.1.15 (ראש השנה האזרחית) > 10:00-19:30 (דוכני האוכל עד 21:00)

בדוכנים: כלי בית, בובות, כלי מיטה, סבונים ריחניים, צעיפים, קריסטלים, משחות ושמנים ארומטיים, מוצרי קרמיקה וזכוכית, מנורות, תיבות נגינה, פמוטים ונרות, חול ריחני, כדורים מיוחדים לקישוט עץ חג המולד ברוח ‘המשפחה הקדושה’, שעיצב מרצ’לו ג’ורי ל’אלסי’ Alessi.

מה טועמים: מרק בתוך כיכר לחם, נקניקיות וכרוב כבוש, ערמונים קלויים, חביתיות קייזרשמרן (Kaiserschmarren) וכמובן כל מה שקשור בתפוחי עץ: שיפודי תפוחי עץ מטוגנים בבלילה, שטרודל תפוחים, מיץ תפוחים חם.

מלבד השווקים: רוצים לדעת איך נראה בית של נסיך בשלהי ימי הביניים? בקרו בקסטלו פרינצ’יפסקו, המהווה דוגמה שמורה היטב לבית אצולה פרטי, על רהיטי היוקרה העתיקים שבו ואוסף כלי נגינה. אם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש כאן זוגות המגיעים להתחתן במקום, שהפך לוקיישן חתונות נחשק למקומיים וזרים.

במעבר חד: בקרו במוזיאון היהודי ובבית הכנסת כדי לדעת קצת יותר על הנוכחות היהודית באלטו אדיג’ה. המוזיאון מתאר את סיפורה של הקהילה היהודית במראנו ותרומתה לפיתוח הכלכלי והתרבותי של העיר, כשפרק מיוחד מוקדש לתקופת מלחמת העולם השנייה ולשואה. הכניסה ללא תשלום, אך שימו לב לשעות הפתיחה באתר. ניתן לתאם מראש גם סיור בבית הקברות היהודי שליד תחנת הרכבת.

אוויר הרים: יום יפה ורוצים להנות מקצת שלג? עלו ברכבל החדיש מראנו 2000 לגובה 1950 מ’.

פינוק חורפי: טבילה במרחצאות החמים של מראנו, 35-37 מעלות של שיכרון חושים. למתקדמים: אמבטיית חציר אלפינית או החלקה על הקרח (בפיאצה טרמה, מול המרחצאות).

Bressanone > ברסנונה > Brixen

אם תצאו מבולצאנו ותסעו צפונה על האוטוסטראדה בכיוון הגבול האוסטרי, תגיעו לאחר 40 ק”מ אל ברסנונה, שמרכזה העתיק קטן למדי. טיול בין רחובות ה’פורטיצ’י המקורים הסובבים את כיכר הדואומו מחזיר אותנו לאחור, לתקופה בת מאות שנים בה שימשה העיר כמקום מושבם של נסיכים-בישופים שהפכו אותה למרכז אומנותי ותרבותי.

שוק חג המולד: 28.11.14-06.01.15

איפה: פיאצה דואומו Piazza Duomo

מתי:

שני-שבת > 10:00-19:30

ראשון וחג > 09:30-19:00

25.12.14  (חג המולד) > סגור

1.1.15 (ראש השנה האזרחית) > סגור

בדוכנים: אהילי ויטראז’, פעמוני קרמיקה וכדורי בדולח, חרוזי ומלאכי זכוכית (בדוכנים מסוימים תוכלו לראות תהליך ניפוח הזכוכית), בובות ופסלוני עץ, טקסטיל לבית, נרות ריחניים, ליקרים וממתקי נוגט, מינרלים ואבנים, כובעי צמר.

מה טועמים: קערת פונץ’ פירות חם (bowle), לחם איכרים עם פירות, לחם רועים (Breatln), שיפודי פירות, גראפה, סופגניות (Krapfen).

מלבד השווקים: בקרו חצר הפנימית של הדואומו, בה נשתמרו פרסקאות מקסימים מתקופת הרנסנס המתארים סצנות מהתנ”ך ומהברית החדשה ובמוזיאון הבישופות Museo Diocesano, שם מתקיימת תערוכה המציגה אוסף בני 300 שנה של ‘פרזפי’ Presepi: מיצבים מיניאטוריים מפוסלים, המציגים את סצנת הלידה של ישו.

אוויר הרים: עשר דקות נסיעה מברסנונה יובילו אתכם אל מנזר נובאצ’לה Abbazia di Novacella שהוקם במאה ה-12, ומאז השאירה בו כל תקופה את חותמה המיוחד. בקרו בחצר המנזר בה נמצאת ‘באר הפלאים’ המקורה, בכנסיית המדונה הבארוקית, באולם הספרייה ובקנטינת המנזר, בה ניתן לטעום מהיינות והגראפות המיוצרים במנזר וכן מרק חם, נקניקים וגבינות.

פינוק חורפי: בואו להוריד את הסופגניות או סתם ליהנות בסאונה ובבריכות חמות במתחם הבריאות, הכושר והספא Acquarena, שבמרכז העיר.

Brunico > ברוניקו > Bruneck 

העיר ברוניקו, המכונה ‘הפנינה של עמק פוסטריה’, שוכנת בעמק שלמרגלות אתר הסקי Plan de Corones/Kronplatz, האתר הראשון שנפתח בדולומיטים. הבתים במרכז העיר יוצרים חגורה מבוצרת כחומה סביב המדרחוב המרכזי, Via Centrale, אליו ניתן להכנס דרך ארבעה שערים.

שוק חג המולד: 29.11.14-06.01.15

איפה: ברחוב הראשי של העיר, Via Bastioni, מול רחבת בית העייריה (Rathaus)

מתי:

שני-ראשון > 10:00-19:00

24.12.14 (ערב חג המולד) >  10:00-14:00

25.12.14 (חג המולד) > סגור

31.12.14 > 10:00-18:00

1.1.15  > 13:00-19:00

בדוכנים: זרי פרחים מעוצבים, נורות ולמפיונים, מוצרי קרמיקה, דבש וריבות, נקניקים וגבינות, עבודות רקמה טירוליות, אריגי צמר, סבונים ריחניים, מפות ומפיות, שוקולד, ינשופי עץ מגולפים, מעילים ונעלי בית, קישוטים לעץ חג המולד מזכוכית, קרמיקה ועץ.

מה טועמים: תפוחי אדמה אפויים, נקניקיות בלחמניה, יין חם מתובל בציפורן, קינמון, קליפת לימון ותפוז, עוגת חג על בסיס פירות יבשים מסוכרים ושקדים (Lo zelten), סופגניות טירולית (Niggilan). בברוניקו מוזמנים המבקרים להתחמם ממדורות קטנות המוצבות במרכז היריד.

מלבד השווקים: על מרכז העיר חולשת טירה מהמאה ה-13 שהקים מייסד העיר, בישוף-נסיך מברסנונה בשם ברונו (ומכאן שמה של העיר, ברוניקו). בתוך הטירה נפתח בשנת 2011 הסניף החמישי במפעל מוזיאוני ההרים של מטפס ההרים ריינהולד מסנר.

אוויר הרים: חובבי פסגות מושלגות ותה חם ייהנו לעלות עם רכבל Kronplatz לגובה 2275 מ’.

פינוק חורפי: מעל ברוניקו נמצא מרכז הבריאות והספא Cron4, בו תוכלו ליהנות מבריכות חמות סגורות, ספא ומסעדות.

Vipiteno > ויפיטנו > Sterzing

את רשימת ‘מסלול חמשת הכוכבים’ העיירות נועלת העיירה ויפיטנו, בה חיים כ-6400 איש ולמעשה אינה ממש עיר. מבחינה גיאוגרפית היא העיר הצפונית מתוך החמש, ונמצאת כ-68 ק”מ צפונית לבולצאנו, בכיוון הגבול האוסטרי. במאה ה-15 התחיל שגשוגה של ויפיטנו בזכות מכרות המינרלים והכסף שהיו מקור ההכנסה הראשי של העיר. רחובה המרכזי המקסים של העיירה, Via Citta Nuova בנוי משורה של בתים צבעוניים בעלי החלונות מצולעים הבולטים אל הרחוב ונשענים על מרפסות קטנות ומלאות פרחים.

שוק חג המולד: 29.11.13-06.01.14

איפה: בכיכר הראשית של העיר, Piazza città/Stadtplatz, למרגלות מגדל השעון Torre delle Dodici, המהווה את סמל העיר.

מתי:

שני-שישי > 10:00-19:00

שבת וראשון > 09:00-19:00

מה 27.12.14, שבת-ראשון > 10:00-19:00

24.12.14 (ערב חג המולד) >  10:00-13:00

25.12.14 (חג המולד) > סגור

31.12.14 > 10:00-17:00

1.1.15 > 13:00-19:00

בדוכנים: תכשיטים, סלים ותיקים, פסלוני עץ, מחזיקי מפתחות עם פסלונים מגולפים, מגזרות עץ, שמנים אתריים, קיפודי אצטרובלים, ספלי חג המולד, פעמוני רוח, סבונים מחלב כבשים, ריקמות טירוליות, גרבי צמר, תבלינים ועשבי תיבול, שוקולד, מנורות מלח ומינרלים, סידורי פרחים מיובשים, צמידים, מיניאטורות של בתים טירוליים.

מה טועמים: כעכים (Brezel), סופגניות (krapfen), כיסון בצק מטוגן ממולא בתפוחי אדמה או תרד (Tirtlan), נקניקיות, כריכי נקניק, שטרודל תפוחים, גראפה.

מלבד השווקים: מיציתם את השווקים אך לא את השופינג? הצפינו בכיוון מעבר ברנר והגבול האוסטרי, שם נמצא האאוטלט Outlet Center Brennero.

אוויר הרים: אחר ההיסטוריה של מכרות הכסף באזור דרום טירול ושל ויפיטנו בפרט אפשר להתחקות בעזרת סיור מודרך באחד מחמשת מוזיאוני המכרות, הנמצאים בהרים בגובה של  מעל  2000 מ’. הביקור כולל כניסה למנהרות ולפירי הכרייה בהן עבדו במשך מאות שנים ‘צבאות’ של כורים, לצורך הפקת מינרלים ככסף, אבץ ועופרת. המכרות פתוחים גם בחודש דצמבר. סיורים מודרכים מתקיימים בימים ד’, שבת וראשון בשעה 11:15 בבוקר, ובתאריכים 26-31.12.14 בכל יום, אך רצוי לברר בטלפון: Tel. 0472/656364.

פינוק חורפי: גם לויפיטנו יש מה להציע בתחום הבריכות החמות, הסאונה ואמבטיות החציר: Balneum Vipiteno או משהו שאולי יעניין את האקטיבים יותר: החלקה על הקרח באולם ההוקי של ויפיטנו, Weihenstephan Arena.

___________________________________________________________

איפה ישנים?

ההמלצה שלי היא לשהות כל השבוע בבולצאנו וממנה לצאת מדי יום (ברכבת או ברכב) לכל העיירות:

כל המלונות מומלצים ונמצאים ממש במרכז בולצאנו:

Parkhotel Laurin

Hotel Greif

Stadt Hotel Città

Luna Mondschein

אפשרות לינה זולה יותר בבולצאנו: Hotel Feichter, מלון משפחתי, נעים ונחמד, 2 כוכבים בלבד, חדרים קטנים אך נקיים ומיקום נפלא ממש בלב העיר.

ועוד המלצה חמה!!!! למגיעים לכאן לשבוע או שלושה ימים מומלץ לרכוש בלשכת התיירות כרטיס הנקרא museumobil Card, המאפשר נסיעה חופשית בכל אמצעי התחבורה (רכבות ואוטובוסים), כולל ארבעה רכבלים (בבולצאנו) וכניסה לעשרות מוזיאונים בכל אזור אלטו אדיג’ה. המחיר: 32 יורו לאדם לשבוע, 28 יורו לשלושה ימים. נסיעה ברכבת מבולצאנו לשאר העיירות (מראנו, ברסנונה, ויפיטנו, ברוניקו) בסביבות שעה נסיעה בכל כיוון.

אם מעוניינים ללון בעיירות נוספות, הנה עוד אפשרויות לינה מומלצות:

מלון מומלץ במראנו ועוד אחד ליד מראנו

מלון מומלץ וחדש חדש בברסנונה ועוד אחד

___________________________________________________________

התמונות בכתבה זו באדיבות:

:Ringraziamenti

Alessandra Barbierato
Guida turistica
Bolzano

Andrea Kröss Ufficio Marketing Verkehrsamt der Stadt Bozen
Azienda di Soggiorno e Turismo Bolzano

Uta Radakovich Ufficio Media e PR Italia
Alto Adige Marketing | Südtirol Marketing Gesellschaft
SMG

Karl Stanzel
Fotografo
Merano

___________________________________________________________

הרשמו לטיול שווקי חג המולד שייערך ב-3 עד ה-9 לדצמבר 2015!!

 

 


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

ארבעה חודשים של חורף איטלקי בפתח, ואנשים שפעם לא היו מעיזים להוציא את הדרכון מהמגירה עד פסח, מנצלים (ובצדק) את מחיריהם הסבירים של כרטיסי... המשך

טיול משפחתי בצפון צפון איטליה

הקיץ מתקרב בצעדי ענק… איך אני יודעת? כי משפחות מתחילות לתכנן את חופשות הקיץ שלהן והטלפונים לא מפסיקים לצלצל. אני חושבת שזה זמן טוב... המשך