מחול ישראלי בפסטיבל נאפולי לתיאטרון

לידת הפניקס, להקת המחול ורטיגו

“הביקור בישראל הכה אותי בתדהמה” אומר לוקה דה פוסקו, המנהל האומנותי של פסטיבל נאפולי לתיאטרון, המתקיים זו השנה החמישית. לא ברור מה השפיע עליו יותר: איכותם של מופעי המחול שראה בחשיפה בינלאומית 2011 בסוזן דלל או חווית המפגש הראשוני עם העיר תל אביב, אותה דמיין בצורה שונה לגמרי.

“כשהחלטנו לשלב בפסטיבל את המחול הישראלי לא העלנו על דעתנו כמה דברים משותפים יש בין נאפולי לתל אביב, וכמה הדימוי התקשורתי של שתי ערים אלו רחוק מהמציאות. נאפולי מוצגת בעולם כעיר המנוהלת בסגנון המערב הפרוע, בעוד תל אביב מצטיירת בתקשורת האיטלקית כעיר במלחמה תמידית, עם שקי חול בחלונות, עיר עצובה ועצבנית”.
אז נכון שתיירים לא תמיד מרגישים את הזרמים התת קרקעיים של החיים הפועמים מתחת לפני השטח, אך קשה להשאר אדיש מההתלהבות של דה פוסקו, בימאי תיאטרון מוערך. במפגש עתונאים שהתקיים בשיתוף לשכת המסחר ישראל-איטליה הוא מספר כי ההחלטה לייחד חלק נכבד מפסטיבל התיאטרון למחול ישראלי התקבלה בהשפעת אותו ביקור מוצלח, בעקבותיו הזמין לנאפולי שלוש להקות מחול ישראליות: להקת המחול הקיבוצית של רמי באר תופיע בפסטיבל עם ‘בין קודש לחול’, להקת המחול ורטיגו של נועה ורטהיים עם NULL ו’לידת הפניקס’ וקבוצת המחול של דפי אלטבב, שתעלה יצירה חדשה בבכורה עולמית בפסטיבל, בהשראת אריות מאופרות איטלקיות.

פסטיבל נאפולי לתיאטרון ייפתח ב-6 ליוני בהופעה של אחינועם ניני בתיאטרון סן קרלו. המופעים ייתקיימו בין ה-7 ל-24 ביוני וימשיכו בסתיו, מה-25 עד ה-30 בספטמבר. בפסטיבל ייתארחו שניים מחשובי הבמאים הפועלים כיום בעולם, רוברט ווילסון ופיטר ברוק. ווילסון יעלה את המופע המוזיקלי ‘מקרה מקרופולוס’ וברוק את ‘החליפה’ בהופעת בכורה באיטליה. שני היוצרים עובדים במקביל על פרוייקטים שיוצגו בבכורה עולמית בשנה הבאה, בפסטיבל נאפולי לתיאטרון 2013.

מלבד מופעים באולמות סגורים מתוכננים מופעי חוץ רבים ברחובות העיר וכן באתרים היסטורים, כמו התיאטרון הרומי של פאוסיליפון בעיירה קורוליו Coroglio, או מופע שיועלה במהלך הפלגה על סירה (בה יושב גם הקהל) מול האי קאפרי.
חלק נוסף בפסטיבל יוקדש לתיאטרון הארגנטינאי, ויארח את היוצרים דניאל ורונזה, רומינה פאולה וקלאודיו טולקצ’יר.

לא שבאמת חסר מה לעשות בביקור בנאפולי, עיר שהיא זירה טבעית של תיאטרון, אך הפסטיבל הוא ללא ספק תמריץ לתיירים רבים מדי שממהרים לוותר על הביקור בה. ‘הרבה פעמים שואלים אותי’, מסיים דה פוסקו, ‘למה בעיר בעייתית כמו נאפולי שופכים כל כך הרבה כסף על אומנות, תיאטרון ומחול, במקום להשקיע בדברים בוערים ודחופים ביותר. המטרה שלנו היא להפוך את העיר לאחת מבירות התרבות של אירופה ולשחרר אותה מהדימוי השלילי שדבק בה’.

קראו על הטיול שלי בנאפולי
בחדר הסודי כבר ביקרתם?
מלון מומלץ במרכז העתיק של נאפולי ועוד אחד ואחרון חביב


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

איטליה בחורף, כדאי? בוודאי!

ארבעה חודשים של חורף איטלקי בפתח, ואנשים שפעם לא היו מעיזים להוציא את הדרכון מהמגירה עד פסח, מנצלים (ובצדק) את מחיריהם הסבירים של כרטיסי... המשך
טיול לימונצ’לו באביב: מרץ 2018

טיול לימונצ’לו באביב: מרץ 2018

הצטרפו אליי לטיול לימונצ'לו אביבי שיתקיים במרץ 2018 בחבל קמפניה שבדרום איטליה. נטייל בין פרדסי לימונים, נראה כפרים היושבים על מצוקים ה'נופלים' לים, נצפה... המשך