יוני 2014: חוגגים באומבריה

כרזת פסטיבל שני העולמות בספולטו, יוני/יולי 2014

באמת מזמן לא חגגנו! רגע לפני שהקיץ מגיע, שימו לב לכמה פסטיבלים מיוחדים במינם המתקיימים במהלך חודש יוני באומבריה. אז אם אתם כבר בסביבה, לא כדאי לכם לפספס, ואם עוד לא קניתם כרטיס, עכשיו הזמן!

 

פוליניו

אחת העיירות היחידות באומבריה שאיננה יושבת בראש גבעה מאתגרת רגליים היא פוליניו Foligno, עיר מסחר שטוחה והומת צעירים על אופניים. ליבה של פוליניו היא כיכר הרפובליקה, התחומה בין הדואומו, ארמון טרינצ’י וארמון העירייה בעלי הגוון הורדרד, ממנה יוצאים רחובות עתירי חנויות וחלונות ראווה מפתים לרוב. השבוע  (9-15 ליוני) משנה העיר את פניה השלווים וחוזרת אחורה מאות שנים בזמן, אל חגיגה ימי ביניימית הכוללת את טורניר הפרשים Giostra della Quintana וכן מופעי רחוב, טברנות, אירועים ותהלוכות מיוחדות.

 

בבאניה

בבאניה Bevagna היא עיירה קטנטנה במחוז פרוג’ה שבאומבריה, בה גרים כ- 5000 איש. היא נמצאת ברשימת ‘הכפרים היפים באיטליה’ (Borghi piu belli d’Italia). סביב העיר העתיקה ישנה חומה וקבועים בה שבעה שערים. העיירה מחולקת לארבעה רבעים המכונים Gaite. מדי חודש יוני מתקיים בעיירה אירוע מיוחד הנקרא Il Mercato delle Gaite, המשחזר בצורה מפורטת את חיי היום יום של תושבי בבאניה בתקופה שבין 1250 לבין 1350.

במשך עשרה ימים (השנה ייתקיים האירוע ב 19-29 ליוני) מתחפשת העיר המודרנית לעיר ימי ביניימית של ממש: חנויות וסדנאות בהן משוחזרות מלאכות עתיקות מימי הביניים, טברנות עתיקות בהן אפשר לטעום מנות שהוכנו על פי מתכונים עתיקים מאומבריה. כל בני העיר מתלבשים בתלבושות התקופה וכו וכו. בימי האירוע מתקיימות מדי יום פעילויות, מופעים, קונצרטים, טורנירים וכו.

 

ספלו

בספלו Spello, עיירה ימי-ביניימית הבנויה במורדות גבעה, מרכז עתיק המשמר שרידים מהתקופה בה הייתה מושבה רומית. מדי שנה, בחג הלחם והיין הקדושים (ה”קורפוס דומיני”, גוף האדון, ראו בהמשך), נערך בספלו פסטיבל פרחים נהדר, L’infiorate, בו יוצרים אמנים ציורי ענק שהם למעשה מרבדי פרחים, הנפרשים למשך יומיים בלבד על פני רחובותיה, כיכרותיה וסמטאותיה של העיירה.

על שטיחי הפרחים הללו עובדות קבוצות אמנים מקומיות במשך חודשים רבים, ששיאם מגיע באירוע זה, המושך אליו מדי שנה עשרות אלפי תיירים. השנה (2014) יתקיים האירוע בשבת וראשון 21-22 ביוני. 

 

אורבייטו

גם באורבייטו Orvieto יחגגו בתאריך זה את אותו החג, בתהלוכה ימי-ביניימית עם תלבושות תקופתיות… אך אל תטעו: מקורו של חג ה’קורפוס דומיני’ (כפי שהוא נחגג כיום ברחבי העולם הקתולי) הוא כאן בעיר אורבייטו, והוא הוכרז כחג רשמי של הכנסיה על ידי האפיפיור אורבנוס הרביעי בעקבות נס הלחם והיין שהתרחש באגם בולזנה הסמוך בשנת 1263.

מסופר על כומר בשם פייטרו מפראג שבלבו החלו להתעורר ספקות בנוגע לאמונה הנוצרית. הוא החליט לעלות לרגל מבוהמיה לרומא כדי ‘להתחזק’ ולהשתטח על קברו של פטרוס הקדוש, אך גם זה לא עזר, והכומר המשיך לפקפק בדבר התגשמות בשרו ודמו של ישו בלחם וביין, אותם נהג להגיש למאמיניו. בדרכו חזרה למולדתו עצר ללון בעיירה ליד אגם בולזנה. למחרת בבוקר, בעת שערך מיסה לפמלייתו ולתושבי העיירה, החל לחם הקודש לטפטף דם על מפת השולחן עליה נערך הטקס. במרוב הלם ובלבול עטף מיד הכומר את הלחם במפת השולחן והתחבא בחדר תשמישי הקדושה, כשכמה טיפות דם זולגות על רצפת השיש והמזבח. אחרי שיצא ממחבואו, רץ חיש מהר וסיפר את אשר קרה לו לאפיפיור אורבנוס הרביעי, ששהה באותו זמן בעיר אורבייטו הסמוכה. האפיפיור מיהר לשלוח לבולזנה את בישוף העיר אורבייטו, כדי לאמת את סיפורו של הכומר, וזה הורה להביא אליו את מפת השולחן המוכתמת ולאפסנה לנצח נצחים בעיר. לכבוד אירוע זה הוחלט שראוי לשכן את השרידים בהיכל מכובד כיאה לחשיבותם וכך הוחל בשנת 1290 בבנייתה של הקתדרלה המפוארת הניצבת באורבייטו, בה נשמרים עד היום שרידי הנס. מקורה של התהלוכה המתקיימת באורבייטו מדי שנה, בה מוצגים לראווה שרידי ה’קורפוס דומיני’, באותה תהלוכה בה נשא האפיפיור אורבנוס הרביעי את שרידי הנס ברחובות העיר.

 

ספולטו

בעיר ספולטו Spoleto חוגגים בפעם ה 57 את ‘פסטיבל שני העולמות’, Spoleto festival dei 2 mondi, אחד מאירועי התרבות החשובים ביותר באיטליה. הפסטיבל, שנוסד לפני חמישים ושבע שנים על ידי המלחין האמריקני בן איטליה ג’אן קרלו מנוטי, מינף את העיירה השלווה והפך אותה למוקד עלייה לרגל לשוחרי מוסיקה, תיאטרון, קולנוע ומחול, המגיעים לכאן בהמוניהם מדי חודש יוני.

 

אגם פיידילוקו

ולסיום: בעיירה פיידילוקו Piediluco הנמצאת על שפת אגם פיידילוקו שבקצה הדרומי של אומבריה, יחגגו בסוף השבוע האחרון של יוני (28-29) את חג המים, במגוון אירועים הקשורים לספורט ימי, קולינריה ומוסיקה. החגיגות כוללות שייט לילי של סירות אלגוריות וזיקוקי דינור.

 

רוצים לקרוא עוד על אומבריה?

אומבריה למתקדמים

סופשבוע בדרום אומבריה

ספורט אתגרי זה ארונה

מפלי השיש

מגלים את אומבריה (א’)

מגלים את אומבריה (ב’)

 

ואיפה לנים??

מלונות מומלצים ליד אסיזי / ספלו / בבאניה:

וילה רוזי

Il Roseto

Nun Assisi Relais

מלון מומלץ ליד פרוג’ה:

Castello Di Monterone

מלון מומלץ ליד ספולטו / מונטפאלקו:

וילה צוקרי

מלון מומלץ בנורצ’ה:

Palazzo Seneca


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

שמישהו יפתח את הברז

“אני לא מאמין שאנחנו שילמנו עכשיו על ביקור במפל מלאכותי” מקונן תייר איטלקי באזניה של הקופאית במרכז המבקרים, אבל הסבריה המלומדים לא מרגיעים את... המשך

וילה קמוצ’ה, מזרח טוסקנה

לבעלי הוילה הזאת, הנמצאת במזרח טוסקנה, היה חלום: במשך שנים תכננו לרכוש בית חווה ישן, לשפץ אותו ולהפוך אותו למלון בוטיק קטן. התשוקה שהפכה... המשך