בונה אימפריה

פסלו של הקיסר אוגוסטוס בחצר מוזיאון הותיקן. צילום: דלית קצנלנבוגן (1999)

תדמיינו שאתם תקועים בפקק, בכל בוקר, בדרך לעבודה. עשיתם כבר את כל הסידורים הטלפוניים, דיברתם כבר עם כל האנשים שהייתם מוכרחים להגיד להם משהו דחוף לפני שהם מצחצחים שיניים, ומה עכשיו? יומן הבוקר? נכון להבוקר? הבוקר הזה? למה שלא תפנקו את עצמכם בפוליטיקה מעולם אחר, כזו שבאמת מסירה את הכפפות: בריתות, בגידות, תאוות, הלשנות, חטיפות, מלחמות, נצחונות, כסאות ורציחות. הכירו את סדרת הפודקאסטים המשובחת בונים אימפריה, המתארת את סיפורה של האימפריה הרומית והשפעתה הנצחית על התרבות בה אנו חיים.

"אז מה היה לנו? גירשנו, הטבענו, שרפנו, הולדנו… הנחנו את יסודותיה של רומא, שתשלוט לאט לאט במרכז איטליה, אחר כך במגף האיטלקי ומאוחר יותר בכל איזור העולם העתיק סביב הים התיכון… רומא שלטה בעולם הזה כאלף שנים. היא הותירה אחריה עולם קסום, הישגים אדריכליים, הנדסיים, תרבותיים, מדעיים, שיעצבו את העולם המערבי…." (מתוך הפרק הראשון של בונים אמפריה, "נולדה במזל תאומים")

אבי ולר, סמנכ"ל תפעול של חברת הנדסה וחובב הסטוריה מושבע, הוא הרוח החיה מאחורי האתר, שעלה לאוויר לפני כחצי שנה וזוכה לאחוזי האזנה גבוהים ומפתיעים: עד היום העלה ולר 8 פודקאסטים (תסכיתים אינטרנטיים), להם האזינו עד כה כ-20,000 איש (ממוצע של 2500 האזנות לפרק). ולר, שמגיע מרקע של ניהול, כלכלה ולימודי הסטוריה, הגיע לעולם הפודקאסטים לגמרי במקרה, לאחר ששמע מחבר על האתר של רן לוי עושים הסטוריה. הוא החל להאזין לפרקים המשודרים באתר ונשאב לתחום.

בשמונת הפרקים הראשונים שהעלה עד כה, מתאר ולר בצורה מרתקת ומלאת הומור את הדרך שעשו הרומים, שהחלו כאסופת חקלאים, נוודים, רועי צאן ופליטים והפכו במרוצת מאות שנים משבטים מפוזרים לעם. במקביל, הוא עוקב אחר התפתחותה של רומא, ההופכת לאט לאט מכפר קטן וזניח לעיר ומעצמה איזורית, 'ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות'.

כדי לגלות מה הקשר בין פסלו של ג'אמבולוניה המופיע בתמונה למעלה לסיפורה של רומא, תצטרכו להאזין לפרק השני בפודקאסט, 'החתונה ההזויה בהיסטוריה'. לא אגלה במה מדובר, רק ארמוז שרומולוס, מלכה של רומא, מצא דרך מקורית מאד להגדלת אוכלוסיית העיר. פרקים נוספים מתארים את שלטון המלכים עד תקופת הרפובליקה ועוסקים בביסוסה של רומא כמרכז מדיני, צבאי, תרבותי ודתי. בפרק ספיישל מיוחד (השמיני במספר) משתף ולר פעולה עם ד"ר יפעת פלג, מרכזת הקורס "רומא–אימפריאליזם ואיפריה" באוניברסיטה הפתוחה, והשניים מנסים לענות יחד על השאלה המונטי פייתונית, 'מה עשתה רומא בשבילנו?'.

מתי יוצא לאנשים להאזין לפודקאסטים בימינו, אני שואלת את ולר, והוא מספר שמלבד ההאזנה בזמן הפקקים, הריצות או הההליכות בפארק, אנשים מתמכרים לפודקאסט בטיסות, בנסיעות באוטובוס וכבילוי אחה"צ משותף עם הילדים, שאפילו מתקשרים אליו כדי לברר מה יקרה בפרק הבא.
בסיום השיחה הוא מפתיע אותי  ומספר לי בסוד שכף רגלו טרם זכתה לדרוך ברומא. אחרי תגובתי המופתעת, אני מתעשתת ואומרת לו,  תקשיב,  לפני שתסע, תתקשר אליי. אני מכירה מישהי שמתכננת מסלולים ממש יפים לרומא.

 

פורסם בקטגוריה ילדים, מכורים לאיטליה, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *