זמן הטורטליני: פסטיבל 'קשר האהבה' בבורגטו

בורגטו. כפרון על נהר מינצ'ו. צילומים: דלית קצנלנבוגן

הכפר בורגטו סול מינצ'ו  Borghetto Sul Mincio הוא ללא ספק אחד המקומות המיוחדים ביותר באיזור אגם גארדה ואני לא מכירה אחד שביקר בו שלא נכבש מיד בקסמיו: כולם באים כדי לראות את כפר טחנות המים הזעיר היושב לו בתוך הנהר. למרות שעד לפני יותר מעשור לא נכתב עליו דבר בעברית, היום הוא מככב ברשימת אתרי ה'חובה' בטיולים לצפון איטליה, עצמאיים ומאורגנים כאחד.

הכפר, הנמצא למרגלות העיירה ואלג'ו סול מינצ'ו Valeggio Sul Mincio, ניצב כמתבקש משמו בתוך נהר המינצ'ו היוצא מאגם גארדה וחובר אל נהר הפו באיזור מנטובה Mantova. הוא נבנה כיישוב קלונסאות קדום, ומאוחר יותר נבנו בו טחנות המים ששימשו לצורך עיבוד חיטה ואורז. טחנות אלה קיימות עד היום וכשיש רגע של שקט אפשר להקשיב לרחש המים העולה מהן, המשמש פסקול קבוע לתושבי המקום. אגב שקט, כשמטיילים בכפר אפשר לגלות רמזים לתקופות פחות שקטות בעברו ההסטורי של האזור, שהיה נתון לשלטונם של בני משפחת דלה סקאלה מורונה (סקאליג'רי) ומאוחר יותר לשלטון בני ויסקונטי ממילאנו, כשאלו וגם אלו מנסים לחסום את התפשטותם של בני משפחת גונזגה ממנטובה. את מה שנותר ממערך הביצורים שנועד להגנה מפני הפולשים מדרום תוכלו לראות כשתרימו את העיניים מהמים ותראו על הכביש מעל הנהר את שרידיו המרשימים של גשר ויסקונטי ואת מצודת סקאליג'רי, הנמצאת למעלה בואלג'ו.

אנחנו הגענו לכאן כדי לגלות איך מכינים טורטליני, המאכל המסמל יותר מכל את המטבח המקומי של ואלג'ו ובורגטו. כמו כל מאכל מסורתי, לטורטליני יש סיפור עתיק המסופר מדי שנה מאב לבן, מאם לבת, בין ביס לביס. האגדה מספרת שכאשר הגיעו חילותיו של דוכס מילאנו ג'אן גלאצו ויסקונטי לבורגטו  על מנת להקים את מערך הביצורים ואת הגשר, עברה שמועה בין החיילים שאזור זה של נהר המינצ'ו מלא בנימפות יפהפיות הנוהגות לצאת מדי פעם אל גדות הנהר ולרקוד כשהן לבושות בגלימות ונראות כמכשפות. לילה אחד, כשחיילי המחנה שקעו בשינה, הגיעו הנימפות והחלו לרקד בין החיילים. רק מאלקו, מפקד הכוח, נשאר ער והחל לעקוב אחר אחת הנימפות, סילביה. במנוסתה בחזרה לנהר נפלה גלימתה של סילביה ומאלקו נוכח לדעת שמדובר בנימפה יפהפיה… השניים התאהבו וסילביה העניקה למאלקו ממחטה מוזהבת כאות לאהבתם. ערב אחד הזמין הדוכס את כל החיילים לנשף ריקודים. הנימפות רקדו לפניהם ומאלקו זיהה ביניהן גם את סילביה אהובתו. חילופי המבטים המאוהבים בין השניים הציתו את קנאתה של איזבלה, בת דודתו של הדוכס, שהיתה כמובן מאוהבת במאלקו וסיפרה לדוכס שסילביה אינה אלא מכשפה. מאלקו מיהר לעזור לסילביה להמלט מהנשף אך נעצר והושלך לכלא. אחרי ימים רבים הגיעה איזבלה לבקר את מאלקו בבית הכלא והבטיחה לו שאם יתחרט על מעשיו ויסכים לשאתה לאישה, ישוחרר. מאלקו סירב, והבין שיוכל לממש את אהבתו לסילביה רק אם יחיו יחד מתחת למים. בעזרתה של סילביה הצליח מאלקו לברוח מהכלא, כשהדוכס וחייליו רודפים אחריהם. כשהגיעו החיילים אל שפת הנהר, נראו בו רק שתי אדוות מים, ועל הגדה נותרה הממחטה שעניקה סילביה לאהובה.

לזכר אותו סיפור, מאז ועד היום נוהגות נשות הכפר לרדד את הפסטה שתהיה דקיקה ומרובעת כממחטה, למלא אותה במילוי עדין ולקשור את קצוותיה, בקשר המכונה קשר האהבה, Nodo dell'Amore.
כדי לראות איך זה קורה באמת עלינו מהכפר בורגטו אל העיירה ואלג'ו וביקרנו במפעל קטן המייצר טורטליני בעבודת יד.

מדי שנה, ביום ג' השלישי של חודש יוני, מתקיים בבורגטו פסטיבל 'קשר האהבה'. מדובר באירוע מרהיב בו משתתפות המסעדות הטובות ביותר באזור. על גשר ויסקונטי פותחים שולחן ארוך ארוך בו מוזמנים אלפי האורחים לאכול טורטליני  ושאר מעדנים מקומיים ולחזות בתהלוכת תלבושות ימי ביניימית. מאות טבחים, מלצרים ומוזגי יין משרתים את אורחי הפסטיבל, שהשתתפות בו עולה עשרות יורו לאדם. לפני שאתם שולחים את היד לארנק תוכלו לראות את הסרטון הבא, שצולם בפסטיבל קשר האהבה שהתקיים בשנת 2014. את הכרטיסים לאירוע ניתן לרכוש באתר המסעדות המשתתפות בפסטיבל.

+

+

ואיפה ישנים כשמגיעים לאזור?

 

פורסם בקטגוריה טעים, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *